Wystawa Ernesta Zawady

Wystawa Ernesta Zawady

piątek, 16 lutego 2024

Zapraszamy do Galerii ZAMEK w Szczecinku

 
Galeria Sztuki „ZAMEK” zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa prof. Ernesta Zawady. Tym razem naszą wrażliwość i wyobraźnię pobudzi sztuka nieprzedstawiająca – abstrakcja.Wernisaż z udziałem autora odbędzie się 16 lutego od godz. 18:00 w Galerii Sztuki „ZAMEK” w Szczecinku (ul.Mickiewicza 2), na który serdecznie zapraszamy.
 
Prof. Ernest Zawada urodzony w 1971 roku w Cieszynie, rodowity Koniakowianin. Mieszka i tworzy w Bielsku-Białej. Dziekan Wydziału Humanistyczno- Społecznego Uniwersytetu w Bielsku-Białej. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem zrobił w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (1995). W 2008 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. 11 maja 2020 roku, decyzją Prezydenta RP uzyskał tytuł profesora sztuki.
 
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką warsztatową i instalacją. Jest autorem działań wizualnych w przestrzeni publicznej. Autor ponad stu wystaw i prezentacji indywidualnych, w minionym roku w Rzymie. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych. Swoje prace prezentował m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Londynie, Brukseli, Wiedniu, Wenecji, Budapeszcie, Paderborn, Wolfsburgu, Ostrawie, Bratysławie. Pod koniec 2023 roku Jego prace były prezentowane na prestiżowej wystawie Art Contempo w Galerii Azur w Madrycie. Na 13. Biennale we Florencji uzyskał drugą nagrodę. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych (Acco - Izrael, Watykan, Bielsko-Biała) oraz prywatnych w kraju i na świecie (m.in. kolekcja Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego).
 
Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwukrotnie nominowany do nagrody Ikara. Aktualnie zatrudniony jako pracownik naukowy w Instytucie Pedagogiki UBB w Bielsku-Białej.
 
Współpracuje z ośrodkami naukowymi i artystycznymi w kraju i za granicą. Autor książki: "Nauka rysunku - ucz się od polskich mistrzów", a także artykułów naukowych dotyczących metodyki edukacji artystycznej. Kurator Galerii Akademickiej UBB.