Pamięci szczecineckiego artysty

Pamięci szczecineckiego artysty

piątek, 08 kwietnia 2022 wydarzenie

Galeria Sztuki ZAMEK zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy Włodzimierza Eligiusza Kłuciejasza.

Ekspozycja będzie retrospektywą twórczości artysty, ukazującą różne okresy i techniki w jakich tworzył. 

Włodzimierz Eligiusz Kłuciejasz/Lilek urodził się 22.01.1956 r. W Szczecinku. Tu spędził dzieciństwo i wczesne lata młodzieńcze. Ukończył Zespół Szkół Mechanicznych w Szczecinku, ale nigdy nie poświęcił się wyuczonemu zawodowi. Jego prawdziwą pasją od najmłodszych lat był rysunek i malarstwo. Człowiek wielu talentów, osoba o prawdziwie twórczej, artystycznej i wrażliwej duszy. Obdarzony nie tylko talentem plastycznym, ale również muzycznym. Grał świetnie na kilku instrumentach, pomimo, że podobnie jak w dziedzinie sztuk plastycznych, nigdy się w tym kierunku nie kształcił. Jako młody chłopak sam nauczył się grać na akordeonie, wykonując na tym instrumencie popularne szlagiery muzyczne. Podobnie było z gitarą i harmonijką ustną, na których najchętniej grał utwory bluesowe, był to Jego ulubiony gatunek muzyczny.

Swoje zainteresowania plastyczne zaczął w pełni rozwijać po opuszczeniu na wiele lat Szczecinka w 1977r. i zamieszkaniu w Zgierzu w woj. łódzkim. Wówczas podjął pierwszepoważniejsze próby malarskie oraz poznał grono lokalnych artystów. W latach 80. został członkiem Stowarzyszenia Plastyków Amatorów w Łodzi, w życiu którego aktywnie uczestniczył i gdzie doskonalił swój warsztat malarski m.in pod okiem prof. Ryszarda Hungera. Najczęściej posługiwał się techniką olejną, ale tworzył też akwarele i grafiki. Jego prace były wystawiane i nagradzane na krajowych i zagranicznych wystawach Sztuki Nieprofesjonalnej.

 

Ważniejsze wystawy to m.in. w:

- Łodzi

- Zgierzu

- Szczecinie

- Szczecinku

- Glauchau (Niemcy)

- Nantes (Francja)

- Oberlaa (Holandia)

- Wiedeń (Austria)

 

W jego twórczości można wyróżnić kilka etapów, jednak główną inspiracją została przyroda i piękno rodzimego krajobrazu przekazane w niezwykle nastrojowych i nostalgicznych pejzażach. Zmarł w styczniu 2015r. mając zaledwie 58 lat. Prace Włodzimierza Eligiusza Kłuciejasza wzbogacają liczne kolekcje prywatne, również poza granicami Polski.

 

Wernisaż 8 kwietnia godz. 18:00 
Galeria Sztuki ZAMEK 
ul. Mickiewicza 2, Szczecinek